Probiootikumid sünnituseks valmistumiseks

Probiootikumid sünnituseks valmistumiseks

Jagasin instagramis, et probiootikumid on raseduse ajal väga olulised, aga eriti olulised viimasel trimestril ja valmistudes sünnituseks. Kuna sain postkasti mitmeidki küsimusi selle kohta, mõtlesin blogisse natuke pikemalt kirjutada.

Bakterid on meie tervise alus. Kui kehas valitseb tervislik mikrobioom, oleme me haiguste eest kaitstud, meie meeleolu on hea ja stabiilne, meie keha toodab külluslikult vitamiine ja üleüldse on kõik hästi. Seda, mida kõike head bakterid meie tervise heaks ära teevad ja milliseid tervisega seotud probleeme on võimalik ravida tervendades oma soolestiku mikrofloorat, on mitmeid häid raamatuid kirjutatud.

Probiootikumide võtmine ja prebiootiliste toitude söömine raseduse ajal hoiab ära mitmeid raseduskomplikatsioone, näiteks preeklampsiat, diabeeti, enneaegset sünnitust, liigset kaalutõusu ning peale sünnitust sünnitusejärgset depressiooni, meeleoluhäireid ja ärevust.

Tavaline emaks saav naine valmistub lapse sünniks sättides valmis tema riideid, mähkmeid, voodit ja mõeldes, mida pakkida haiglakotti. Kuid sünnituseks valmistumise hulka peaks kuuluma ka korralik probiootikumi kuur ja külluslikult prebiootiliste toitude söömine ehk oma sünnikanali ettevalmistus. Rännates läbi sünnitee, kujuneb välja lapse immuunsus ja mikrobioom. Sealt, ema sünniteest, saab laps oma põhilise immuunsuse kogu eluks. Turgutades end probiootikumidega sünnituseks valmistudes, küllastame oma sünnitee kasulike bakteritega, mille laps sündides endasse imab. Need bakterid hoiavad ära beebi gaasivalud, seedehäired, meeleoluhäired, koolikud, allergiad, nahaprobleemid ja palju muid probleeme. Tervisliku mikrofloora jaoks on vaja lapsel sündida ravimitevabalt, vaginaalselt ja toituda rinnapiimast.

Kui naine on raseduse viimasel kahel nädalal tarbinud probiootikume, on lapsel tunduvalt väiksem tõenäosus allergiate, ekseemi ja põletikuliste protsesside tekkeks. Uuringute kohasel on kõige paremad tulemused lapse tervises just siis, kui ema tarbib probiootikume raseduse viimastel nädalatel ja vähemalt esimesel kuuel kuul imetamise perioodil. Huvitav, et kui ema tarbib probiootikume enne sünnitust ja rinnaga toites, on tulemused beebi tervises paremad, võrreldes probiootikumide manustamises otse lapsele. Laps saab kõige suurema kasu ammutades häid baktereid läbi ema.

Üks parimaid prebiootilisi toite on tavaline võilill. Võilill on söödav tervenisti ja selle köögivilja lisamine oma menüüsse on üks parimaid asju, mida tervise heaks teha. Võilill on tasuta ravim. Kevadel – suvel peaks igaüks lisama võilillelehti oma igapäevase toidu hulka, mina söön võilille salati sisse lisatuna, naudin seda mõrkjat maitset väga.

Kindlasti võiks raseduse ajal süüa nii palju kui võimalik karulauku ja prebiootilist toorest küüslauku, sibulat. Mina söön igal õhtul suure rohelise salati, kus sees mitu küüslauguküünt ja üks suur hakitud sibul.

Raseduse alguse ajastasime varakevadele, kui tärkas karulauk ja sain seda kasutada toorelt igapäevases menüüs. Olen hetkel 8 kuud rase ja mul pole mitte ühtegi vähematki turset, valu ega muud kaebust, ei mingeid seedeprobleeme. Laps liigutab kõhus ööd ja päevad läbi üliaktiivselt, mis näitab, et ta tunneb end imehästi, tal on külluslikult hapnikku ja toitaineid, ta on õnnelik ja terve.

Lisaks teen kodus ise kombuchat ja olen seda tarbinud terve raseduse vältel. Scoby ehk teeseen sisaldab saccharomyces boulardii’d ja mitmeid erinevaid probiootikume.

Ja veel üks imeline avastus ja kindel soovitus kõikidele rasedatele naistele on FERLA probiootiline jook. Ferlat toodetakse meie enda armsa Võrumaa looduse vahel ning see on fermenteeritud köögiviljajook, mis sisaldab elus piimhappebaktereid ja bifidobaktereid. Mina sain eelmise aasta jõulude ajal ühe kanistri kingituseks ja peagi tellisin juba ise juurde, kinkisin kallitele ja ka sel aastal läheb jõululauale. Selle joogi maitse on minu maitsemeelele täpselt õige, mõnusalt hapu ja see on nii imeliselt ilusas roosas toonis. Joon seda veini asemel pidulikult pokaalist.

2 kommentaari teemal “Probiootikumid sünnituseks valmistumiseks

  1. Olen nõus! Probiootikumid on ülitähtsad! Kasutasin ka ise neid raseduse ajal ja pärast sünnitust. Viimasel kuul hoidsin menüü võimalikult aluselise, et keha oleks nö veniv ja elastne ning et beebil oleks hea välja tulla. Mis puudutab aga karulauku ja kombuchat, siis nendega olin ettevaatlik. Karulauk on ju kehapuhasti, kõik käib läbi platsenta ja siis loote. Mürgid jõuavad lõpuks sinna…
    Kombuchat ning eriti kodus valmistatud soovitatakse aga vältida raseduse ajal. Seal on ju kerge alkohol sees ning see pole töödeldud – mis teeb ta ka kasulikuks, aga liigitub toore kala/muna kategooriasse. Kombucha asemel tarvitasin kasemahla. Seda müüakse aastaringselt ja on sama efektiga 😉

    1. Karulauk ja kombucha mõlemad on küll kehapuhastajad, aga ma ise tarbin kuna pean õigeks teha juba tükk aega enne rasedaks jäämist keha põhjalikku puhastust, et rasedaks jäädes ei oleks keha mürke täis. Igasugune toortoit on keha puhastav. Eelmise rasedusega tarbisin ma bentoniit savi, mis on ka tugev puhastaja, aga samas ka annab kehale väga palju vajalikke elemente. Samuti oli väga ilus rasedus ilma ühegi komplikatsioonita.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga